.: GTA :. Głuchołaski Team AirSoft

Nie jesteś zalogowany.

#1 2009-13-05 22:20:41

Filq
Administrator
Skąd ?: Glucholaski Team Airsoftowy

Patriotyzm

Na pewnym forum doszlo do goracej dyskuzji na temat "Polakiem byc". Przytocze pare cytatow. Jak zapatrujecie sie na ta sprawe?

Dziękuję wielkie Polsce za dom na kredyt spłacany przez najbliższych 20 lat, pieniądze zarobioną własną robotą (z których 19% państwu muszę oddać), chleb na który te pieniądze wydaję i automagiczny wpływ na płodność mojej matki.

Daleki jestem od jęczenia, że mi tu źle, niedobrze i nikt mnie nie kocha (to ostatnie to swoją drogą). Daleki jestem od idealizacji innych krajów. Nie mędzę, że jest do dupy.

Nie czuję dumy z bycia Polakiem. Bo nie mogę czuć dumy, z czegoś, co mi się przytrafiło, a co nie było moją zasługą; nie jestem dumny z historii Polski, bowiem nie mogę uzurpować sobie prawa do bycia dumnym z tego, co zrobił ktoś ze mną nawet nie związany.

Żywię szacunek do ludzi, którzy w tejże historii zrobili coś porządnego. Do ludzi, nie do kraju. Kraj jest tworem powstałym w wyniku umów i praw, nie budzi żadnych moich emocji; ludzie natomiast - tak.

Jednocześnie, szanuję ludzi nie tylko tego samego co ja pochodzenia - i nie widzę powodu, dla którego ta umowna i przypadkowa więź miałaby kogokolwiek w moich oczach wywyższać.

Co do tego, co mi Polska dała - raz, że nie dała Polska, bo jak wynika z tego, co już powiedziałem, kraj nie jest zdolny do dawania czegokolwiek (chyba, że w wierszu, jeżeli się autor do personifikacji jego ucieknie, ale prawdopodobnie nie o to chodzi), dwa, że nic nie ma za darmo - i to nigdzie, czy to w Polsce, czy US&A i praktycznie na wszystko trzeba sobie zapracować (albo ukraść, jak kto woli, przy czym to drugie jest jakby mniej zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami etycznymi).

Moja odpowiedz:
Chyba cala roznica polega na swiatopogladzie. Ja traktuje kraj jak rodzine. Podobnie jak rodzina, kraj mnie wychowal, zapewnil bezpieczenstwo i caly swiat ktory znam.

Co do historii. Pelna jest autorytetow. Moralnych, swiatopogladowych, nieskazitelnych i oszalamiajacyh postaw. To wszystko Polacy. Zalezy ci na kasie bardziej niz na tradycji? Ok. Zyj sobie jak chcesz tylko nie przyznawaj sie mowiac glosno o swoim swiatopogladzie, ze jestes Polakiem bo to zobowiazuje.

http://img28.imageshack.us/img28/5333/bundeswehr01.jpg

Stopka forum