.: GTA :. Głuchołaski Team AirSoft

Nie jesteś zalogowany.

#1 2008-24-01 19:44:25

Filq
Administrator
Skąd ?: Glucholaski Team Airsoftowy
Zarejestrowany: 2007-27-08
Posty: 1017

Wycofywanie sie/ Atak

Wzajemne Wsparcie Ogniowe                                                                               

Wzajemne wsparcie jest podstawą wszystkich działań w terenie. Podczas walki  żołnierz wykonuje dwa podstawowe zadania –  przemieszcza się, albo wspiera kolegę. Ta sama zasada ma zastosowanie do niemal wszystkich związków taktycznych niezależnie od rozmiaru. Zadań tych nie można połączyć.


Jeżeli żołnierz przemieszcza się, nie może zapewnić efektywnego wsparcia, a jeżeli zapewnia wsparcie - to stoi w miejscu. Podczas operacji, plutony osłaniają się wzajemnie, sekcje przemieszczają pod wzajemną ochroną, jedna grupa ochrania drugą a indywidualni żołnierze osłaniają się w parach.


Wzajemne wsparcie jest podstawową zasadą taktyki zielonej. Każdy przemieszczający się element zespołu jest osłaniany przez inny który jest w tym momencie stacjonarny. Elementy znajdujące się w ruchu nie mogą efektywnie siebie osłaniać a tym bardziej osłaniać inne elementy. Zasada jest często streszczana w formie:

JEDNA NOGA NA ZIEMI, JEDNA RĘKA NA SPUŚCIE
http://www.specops.com.pl/taktyka_zielona/zielona%20images/basic%20mutual%20support.jpg

Podstawowa idea wzajemnego wsparcia. Żołnierz na pierwszym planie prowadzi ogień do celu a jego kolega przemieszcza się  naprzód.

Kiedy jedna grupa przemieszcza się  druga ją osłania z maksymalnie stabilnej i bezpiecznej pozycji – najlepiej leżąc.Wzajemne wsparcie może odbywać się na „sucho" lub na „ostro”. Podczas suchego wsparcia, element ubezpieczający prowadzi obserwacje
(ang.: overwatch)  i jest przygotowany do natychmiastowego otwarcia ognia w kierunku możliwego niebezpieczeństwa. Podczas ostrego wsparcia, element osłaniający prowadzi ogień w kierunku zlokalizowanego przeciwnika lub w kierunku jego możliwych pozycji.Ogień wspierający zaczyna się przed poderwaniem elementu wspieranego i kończy się tuż po zajęciu przez niego stabilnej pozycji i otwarciu ognia.
W rezultacie istnieje krótki okres czasu kiedy po wykonaniu skoku, obydwa elementy są stacjonarne i prowadzą ogień. Czas ten powinien być możliwie najkrótszy. Pozwoli to na uzyskanie maksymalnej agresji oraz inicjatywy podczas szturmu.


Podstawa wzajemnego wsparcia to wzajemne zaufanie.

Para żołnierzy może przemieszczać się na dwa podstawowe sposoby:Żabka – pierwszy żołnierz przyjmuję pozycję osłaniającą, drugi patroluje kilka metrów przed jego pozycję gdzie zatrzymuje się i role się zamieniająGąsienica – pierwszy żołnierz przyjmuje pozycję osłaniającą, drugi patroluje bezpośrednio do jego pozycji  gdzie zatrzymuje się i role się zamieniają.

http://www.specops.com.pl/taktyka_zielona/wzajemne%20wsparcie%20ogniowe_files/image002.jpg

Klasyczny przykład wzajemnego wsparcia. Kiedy jedynka prowadzi ogień, dwójka przemieszcza się do przodu i otwiera ogień. Pod osłoną dwójki, jedynka przemieszcza się. Cykl się powtarza  do osiągnięcia celu lub wyeliminowania zagrożenia.

http://www.specops.com.pl/taktyka_zielona/wzajemne%20wsparcie%20ogniowe_files/image004.jpg

Dwie podstawowe metody wzajemnego wsparcia - żabka i gąsienica. W gąsienicy żołnierze przemieszczają się o krótszy dystans i dołączają do siebie. W gąsienicy należy wykonać więcej "skoków" niż w żabce do przebycia tego samego dystansu. Jest to dobra metoda w terenie zamkniętym

Dlaczego wzajemne wsparcie działa?

Wzajemne wsparcie działa przede wszystkim dlatego że cel jest cały czas pokryty obserwacją lub ogniem.
Założymy że oddział zbliża się do budynku - jeżeli część oddziału obserwuje budynek, a druga się przemieszcza w jego kierunku to ewentualny przeciwnik który  pojawi się np. w oknie, zostanie natychmiast ostrzelany przez zespół wsparcia. Przeciwnik może się schować albo narazić na ogień zespołu ubezpieczającego.  Przeciwnik nie ma wystarczająco dużo czasu żeby poprawnie celować i prowadzić skuteczny ogień.  1

Siła ognia

Cel zostanie skutecznie pokryty ogniem jeżeli:"W promieniu jednego metra od celu przeleci jeden pocisk na sekundę."Ogień w odległości większej niż jeden metr nie jest wystarczająco "odczuwalny" przez cel żeby zmusić go do ukrycia się. W praktyce oznacza to że jeżeli nad przykładowym okopem/oknem etc. przeleci jeden pocisk na sekundę to nikt z takiego okopu/okna się nie wychyli, nie ryzykując oczywiście trafienia. Tą regułę należy oczywiście przełożyć na czas prowadzenia ognia.


http://img28.imageshack.us/img28/5333/bundeswehr01.jpg

Offline

 

#2 2008-24-01 19:54:51

Misiek
Moderator
Skąd ?: Głuchołazy
Zarejestrowany: 2007-27-08
Posty: 773

Re: Wycofywanie sie/ Atak

I z tego można wywnioskować że, niestety na większych imprezach kompozytu będzie szło co nie miara, nie warto oszczędzać jeżeli chcemy przeżyć... ;>

Offline

 

#3 2009-16-08 14:11:56

Abe
Moderator
Skąd ?: Głuchołazy
Zarejestrowany: 2007-09-09
Posty: 1389

Re: Wycofywanie sie/ Atak

Dodam tylko odnośnie wycofywania W KONTAKCIE OGNIOWYM Z WROGIEM
-Wycofujemy się ZAWSZE żabkami, ponieważ nie będziemy się podczas odwrotu zastanawiali co robić.
-Odwrót ZAWSZE musi być szybki i dynamiczny.
-Osoba w dwójce, która podczas odwrotu "przebiegnie" drugą osobę z dwójki i zajmie tym samym pozycję krzyczy ksywę osoby ze swojej dwójki. Informujemy tym samym ów osobę o tym, że osłaniamy jej dupę i może już się wycofać.

(Kiedy ów kontaktu ogniowego nie ma, to żeby nie krzyczeć swoich ksyw na cały las wycofywać będziemy się powoli, po cichu gąsienicą- klepiąc się po ramieniu.)ATAK:
Kiedy będzie gęsto i niebezpiecznie możemy poruszać się "żółwiem", co moja sekcja już trenowała. W odróżnieniu od żabki i gąsienicy, żółw daje nam ciągłą osłonę z każdej strony. Jakby ktoś nie wiedział, to żółw polega na tym, że z całej sekcji TYLKO jedna osoba na raz zmienia swoją pozycję (ta osoba, która jest z tyłu sekcji).

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson